Jak chronić dzieci przed upałami?

Data dodania: 04 lip 2024 523

Latem nie brakuje gorących, upalnych dni, gdy słońce świeci bardzo mocno, a temperatura powietrza jest wysoka. Dla dzieci, szczególnie małych, taka pogoda może być niebezpieczna, gdyż przegrzanie grozi udarem cieplnym a zbyt długie przebywania na słońcu udarem słonecznym. Jak skutecznie chronić je przed skutkami upałów?

Bardzo ważna kwestia to niedopuszczenie do odwodnienia organizmu dziecka. W tym celu należy mu regularnie podawać coś do picia. Najlepsza będzie woda - letnia, niegazowana lub przegotowana z dodatkiem cytryny, liścia mięty czy melisy. Jeśli będzie to woda mineralna, to taka z niską zawartością składników mineralnych, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Można także gasić pragnienie maluchów przeznaczonymi dla nich herbatkami czy rozcieńczonymi sokami owocowymi, ale nie należy tego robić zbyt często, gdyż te napoje zawierają cukier, który wiążąc wodę w organizmie, utrudnia jej wydalanie i chłodzenie ciała. - Kolejna, bardzo ważna sprawa to ochrona dzieci przed działaniem promieni słonecznych. Musimy mieć świadomość, że skóra dzieci jest cieńsza od skóry osób dorosłych, a gruczoły potowe małych dzieci nie są jeszcze w pełni sprawne i nie mogą odpowiednio chłodzić ciała. Stąd dzieci w dużo większym stopniu narażone są na oparzenia słoneczne. Aby je przed nimi chronić należy unikać przebywania z dziećmi na słońcu wtedy, gdy świeci ona najmocniej, czyli między godziną 11 a 15, a także pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry dzieci. W tym celu około pół godziny przed wyjściem z domu odsłonięte części ciała dziecka smarujemy kremem z filtrem 50, a pozostałe części balsamem lub mleczkiem pielęgnacyjnym dla dzieci. Jeśli w słoneczny dzień jesteśmy z dzieckiem na świeżym powietrzu dłuższy czas, to kremu z filtrem używamy co dwie godziny oraz po każdym pobycie dziecka w wodzie lub wytarciu go ręcznikiem - radzi lek. med. Lidia Zuber-Fabia, specjalista pediatrii i Ordynator Oddziału Pediatrycznego naszego szpitala. Dodaje ona, że podczas upałów należy także pamiętać o regularnym schładzaniu skóry dziecka wodą w sprayu lub chusteczką nawilżoną chłodną wodą. Bardzo ważne jest także chronienie głowy dziecka przed przegrzaniem. Tu świetnie sprawdzi się chustka założona na głowę czy czapeczka z daszkiem, a najlepszy będzie kapelusz z rondem zabezpieczającym również kark. Oczy dziecka w słoneczne dni powinny chronić okulary przeciwsłoneczne. - Jeżeli jednak dojdzie do przegrania organizmu należy umieścić dziecko w zacienionym miejscu lub pomieszczeniu, zapewnić mu spokój, podać płyny doustnie, podać leki: przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. W razie braku poprawy, wymiotów, zaburzeń świadomości,wysokiej gorączki niereagującej na leki należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli dojdzie do oparzenia słonecznego na skórze może pojawić się bolesny rumień lub pęcherze jak po oparzeniu termicznym. Należy wtedy schłodzić oparzoną skórę, podać leki przeciwbólowe, podać płyny, zabezpieczyć pęcherze opatrunkami (Argosulfan, Bactigras, AquaCell), a w przypadku dużej powierzchni oparzonej skóry należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zespół przegrzania organizmu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne-drgawki, zaburzenia układu krążenia - mówi lek. med. Lidia Zuber-Fabia.

Chrońmy nasze dzieci i nas przed nadmiernym przegrzaniem i nasłonecznieniem. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie, ochronę głowy, oczu i skóry. Oparzenie słoneczne może indukować nowotwory skóry!

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl