Jak co roku ostrzegamy wiosną przed kleszczami: ich ukłucia często prowadzą do powstawania zmian skórnych, a co gorsza, mogą one przenosić bardzo groźne choroby zakaźne.
W naszej strefie klimatycznej kleszcze stanowią jedno z najgroźniejszych zagrożeń naturalnych człowieka. Bo mogą przenosić takie groźne choroby zakaźne jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Spotkać je można niemal wszędzie: w lesie, na łące, na działce czy na tak zwanych terenach zieleni miejskiej, a szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Wybierając się więc w takie miejsca należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze odpowiednio się ubierać, to znaczy mieć na sobie długie spodnie, koszulę z długimi rękawami, zakryte buty oraz czapkę. Pamiętajmy również, że na jasnej odzieży łatwiej zauważyć wędrującego kleszcza. Po drugie należy stosować środki odstraszające kleszcze, które nanosi się na skórę i odzież. Po trzecie obozując na wolnym powietrzu należy wybierać miejsca, gdzie trawa jest krótko przycięta.
Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli w zgięciach stawów, w pachwinach, fałdach skórnych oraz na głowie: na granicy włosów oraz za uszami. Usunięcie kleszcza nie jest sprawą skomplikowaną. W tym celu należy użyć pęsety (najlepiej plastikowej), którą chwytamy kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem ciągniemy ku górze. Potem myjemy ręce i dezynfekujemy miejsce ukłucia. Jeśli wystąpi tam jakaś niepokojąca zmiana, należy się skonsultować z lekarzem. Uwaga: Nie należy wyciągać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających!
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych między innymi dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży oraz uczestnikom obozów i kolonii.