Wielu małych i młodych pacjentów korzysta z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którą od ponad pięciu miesięcy świadczy Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. Dominują wśród nich mieszkańcy Bielska-Białej i powiatu bielskiego, ale sporą grupę stanowią także pacjenci z powiatów pszczyńskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.
Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną nasz szpital świadczy pacjentom w wieku do 18 lat od 1 października 2017 roku. Od poniedziałku do piątku ta forma medycznej pomocy jest udzielana między 18.00 a 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W dni robocze odwiedza nasz szpital około trzydziestu pacjentów, a w dni świąteczne jest ich od stu do stu dwudziestu. Mając na uwadze zapotrzebowanie, od poniedziałku do piątku między 18.00 a 8.00 dyżuruje jeden lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a w dni wolne od pracy lekarzy jest dwóch.
W pierwszych trzech miesiącach świadczenia przez Szpital Pediatryczny nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli od początku października do końca grudnia 2017 roku, z tej formy pomocy medycznej skorzystało aż 3284 pacjentów. Największą grupę stanowili mali i młodzi bielszczanie, których było 1803. Mieszkańców powiatu bielskiego było 1092, w tym między innymi 290 z Czechowic-Dziedzic, 236 z Jasienicy, 95 z Wilamowic i 93 z Wilkowic. Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej świadczonej przez nasz szpital skorzystało w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku 163 mieszkańców powiatu pszczyńskiego, 83 pacjentów z powiatu żywieckiego i 62 z powiatu cieszyńskiego. Prócz tego udzieliliśmy pomocy medycznej między innymi 14 mieszkańcom Kęt, 13 mieszkańcom Krakowa, 7 mieszkańcom Katowic, 5 mieszkańcom Gliwic, trójce warszawiaków i dwójce mieszkańców Bydgoszczy. Pojedynczych pacjentów mieliśmy dosłownie z niemal wszystkich rejonów Polski. W ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej leczyło się u nas także 14 obywateli innych krajów, w tym czwórka Niemców, czterech mieszkańców Wielkiej Brytanii, dwójka Szwedów i po jednym pacjencie z Austrii, Francji, Holandii i Norwegii.
- Fakt, iż w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pomocy medycznej szukają u nas dość licznie mieszkańcy ościennych powiatów, którzy mają wszak bliżej inne placówki medyczne świadczące tego typu usługę, dowodzi, że nasz szpital cieszy się w regionie nie tylko bardzo dobrą opinią ale także dużym zaufaniem rodziców – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Jednocześnie przypominamy, że z pomocy lekarskiej udzielanej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy) oraz kiedy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco, niekorzystnie, wpłynąć na stan zdrowia. W pozostałych przypadkach pomocy medycznej należy szukać w wybranej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.