Dane statystyczne jasno dowodzą jak ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej Podbeskidzia odgrywa Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. Dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu w szpitalnych oddziałach miało miejsce ponad 3,3 tysiąca hospitalizacji, a w szpitalnych poradniach specjalistycznych udzielono prawie 25 tysięcy porad!
Wśród specjalistycznych poradni liderem jest Poradnia Chirurgiczna, w której w pierwszych sześciu miesiącach tego roku udzielono aż 8 095 porad. 4 657 porad udzielono w Poradni Kardiologicznej, 3 039 w Poradni Alergologicznej, 2 444 w Poradni Otolaryngologicznej, 2 279 w Poradni Neurologicznej, a 1 892 w Poradni Endokrynologicznej. W Poradni Logopedii w pierwszym półroczu udzielono 1 182 porad, w Poradni Nefrologicznej 808, a w Poradni Preluksacyjnej 426. Łącznie w wymienionych poradniach udzielono aż 24 822 porad. Tak duża liczba porad w zestawieniu z ograniczonymi możliwościami lokalowymi budynku szpitalnych poradni powoduje, iż czasem do rejestracji w poradniach stoi duża kolejka. Wiemy, że dla naszych pacjentów i ich rodziców jest to niedogodność, ale mamy nadzieję, iż rozumieją oni, że wynika to z chęci udzielenia pomocy możliwie największej liczbie potrzebujących.
Pod względem liczby udzielonych do końca czerwca hospitalizacji prym wiedzie Oddział Pediatryczny – 1 372 hospitalizacje. Na Oddziale Chirurgii Dziecięcej hospitalizacji w tym okresie było 915, na Oddziale Niemowlęcym 604, na Pododdziale Laryngologii Dziecięcej 417, a na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci 40. Łącznie w naszym szpitalu w pierwszym półroczu miało miejsce 3 348 hospitalizacji.
Jak zawsze pełne ręce roboty miał personel Izby Przyjęć, gdzie w pierwszych sześciu miesiącach roku udzielono łącznie 11 456 porad.
-Tak duża liczba porad i hospitalizacji jasno dowodzi jak ważny jest nasz szpital dla systemu opieki zdrowotnej na Podbeskidziu i jak potrzebny dla małych pacjentów z tego regionu. Wkrótce, w związku z planowanym uruchomieniem od stycznia Centrum Psychiatrii Dziecięcej, jego ranga i znaczenie jeszcze wzrosną – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.